Radar, Elektronik Harp ve
Haberleşme Sistemleri

SDT, kuruluşundan itibaren Radar, Elektronik Harp  alanında çözümler üretmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır. SDT çalışmaları kapsamında SAR sinyal işleme, RF ve KÖ bantlarında projeler yürütmekte ve ürünler ortaya koymaktadır. EH görev sistemlerinin geliştirilmesi yanında mevcut EH Sistemlerinin test, ölçme ve değerlendirmesi ve haberleşme sistemlerinin geliştirilmesine yönelik ürünler de geliştirmektedir.

Radar Sistemleri

SDT, 2006 yılında başladığı Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) sensörü geliştirme çalışmalarında elde ettiği bilgi birikimi ve tecrübe ile Sınır Güvenliği ve Kritik Tesis Koruma, Anti Drone, vb. görevlerinde kullanılmak üzere Radar geliştirme çalışmaları yürütmektedir. Geliştirilmekte olan 3 Boyutlu (3D) Radar sistemleri hem askeri hem sivil ikili kullanıma (dual use) uygun frekans bandı, modülasyon tipi, vb. özelliklere sahiptir. Geliştirme ve deneme çalışmalarının paralel yürütülen ürün çalışmalarının sonuçları yakın zamanda saha uygulamaları ile kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Haberleşme Sistemleri

SDT, muharip uçaklar arası simülasyon verilerinin aktarılması, kol içi bilgilerinin paylaşılması, vb. noktadan noktaya ya da noktadan çok noktaya veri taşınması gereken uygulamalar için veri bağı çözümleri geliştirmekte ve bu ürünleri hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de dost ve müttefik ülke platformlarına entegre etmektedir.

Halihazırda TSK’nın F-4, F-16 gibi platformlarda ve Güney Kore KF-21 yeni nesil muharip uçağında da platformlar arası veri bağı sistemleri görev almaktadır.

Geliştirilen veri bağı sistemi ile, Askeri Taktik Veri Link sistemleri, Hava kuvvetlerinin eğitimine yönelik uçak üstü çoklu erişimli veri link sistemleri, İHA kontrol, koordinasyonu ve faydalı yük bilgisinin alınması, Hava platformu telemetri uygulamaları, havadan gözetlemeye yönelik emniyet ve güvenlik uygulamaları işlevleri yerine getirilmektedir. 

Elektronik Harp Sistemleri

SDT, Elektronik Harp sistemlerinin Elektronik İstihbarat (ELINT), Sinyal İstihbaratı (SIGINT), Haberleşme İstihbaratı (COMINT) alt başlıklarının tamamında alt sistem ve sistem seviyesinde ürünler ortaya koymaktadır. SDT tarafından geliştirilen EH ürünleri saha ve muharebe tecrübesini kazanmış, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik birimleri tarafından başarıyla kullanılan sistemlerdir. Bu alanda Elektronik Harp Kayıt Birimleri, Analog/Sayısal Almaçlar gibi donanımlar yanında, Offline Sinyal İşleme Yazılımları, Yayın Kaynağı Tespit Yazılımları, Gürültü Altı Yayın Tespit Yazılımı gibi yazılım birimleri geliştirmektedir.

Sahada nihai olarak kullanılan, Radar Sinyal Analiz Sistemi, ESM/ELINT Sistemleri, Radar ve Haberleşme Sinyal Simülatörleri, Kızılötesi Güdümlü Mermi Simülatörü SDT tarafından anahtar teslim geliştirilen entegre sistem çözümleri arasındadır.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.